Apple i IBM podejmują współpracę

Wczoraj świat obiegła informacja o współpracy, jaką rozpoczęło Apple z IBM celem rozwoju istniejących i stworzeniu nowych usług typu enterprise, czyli skierowanych do klientów stricte biznesowych.

IBM & Apple

IBM & Apple (webgreeter.com)

Oczywiście już pojawiają się opinie blogerów z krótką pamięcią lub niewiedzą, które można sprowadzić do znanego:

Dawne Apple nie zrobiłoby tego!

albo:

Apple się kończy.

Zapewniam z tego miejsca — dawne Apple zrobiłoby to. Co więcej współpraca z IBM już raz w historii firmy z Cupertino była prowadzona. O tym jednak za chwilę.

Wróćmy do teraźniejszości: efektem współpracy dwóch gigantów ma być ponad sto aplikacji oraz usług opartych o chmurę oraz nowa odsłona AppleCare skierowana do klientów biznesowych. Produkty i rozwiązania te będą nosić nazwę IBM MobileFirst for iOS Solutions.

iPad i iPhone są najlepszymi urządzeniami mobilnymi na świecie i całkowicie odmieniły sposób, w jaki ludzie pracują. 98% firm z Fortune 500 i 92% z Global 500 wykorzystuje nasz sprzęt na co dzień.

Firmy razem mają stworzyć aplikacje z dziedzin:

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

 • sprzedaży,
 • opieki zdrowotnej,
 • bankowości,
 • podróży,
 • transportu,
 • ubezpieczeń,
 • telekomunikacji.

Pierwsze programy pojawią się na rynku na początku 2015 roku i będą dystrybuowane jako rozwiązania end-to-end. Wśród ich możliwości zostały wymienione:

 • analityka,
 • workflow oparty o chmurę,
 • miejsce na dane w chmurze,
 • zarządzanie dużą ilością urządzeń,
 • integracja i bezpieczeństwo.

IBM ma również oferować pakiety dostępne dla firm zawierające "aktywację urządzenia, dostarczenie oraz zarządzanie".

Rozszerzone zarządzanie urządzeniami mobilnymi będzie zawierało prywatny katalog dedykowany danej aplikacji oraz zabezpieczenie danych i transakcji dla wszystkich użytkowników IBM MobileFirst for iOS. Wszystkie te usługi będą również dostępne z poziomu Bluemix (platforma IBM oparta o chmurę).

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale IBM to potężny gracz na rynku IT, jednakże w całości poświęcony klientom biznesowym i serwerom. Są idealnym partnerem do współpracy przy walce o rynek "enterprise".

Oczywiście przypomniano to stare zdjęcie:

Steve Jobs budujący relacje biznesowe z IBM, 1983 r.

Ale tak jak wszędzie, również i tu trzeba rozumieć kontekst. W czasach gdy przy pomocy niefrasobliwego gestu Steve Jobs określał stosunek swój i domyśle całego Apple wobec IBM (czy jak kto woli, otwarcie stwierdzał, że pie***y IBM) obie korporacje zaciekle walczyły o ten sam rynek - użytkownika domowego. Dziś taka sytuacja nie ma już miejsca. Apple nie oferuje produktów takich jak XServe, a sprzęt dla profesjonalistów ogranicza się do kosmicznego desktopa (Mac Pro) i potężnego laptopa dla montażystów lub fotografów (Retina MacBook Pro). O tym, że Apple ma ochotę na rynek enterprise świadczyło chociażby ostatnie WWDC, gdzie sporo było o rozwiązaniach dla biznesu.

A tym, którzy uważają, że "dawne Apple takiej współpracy nie podjęłoby" przypominam, iż w 1991 Apple, IBM i Motorola nawiązało współpracę w ramach AIM - jej efektem był rozwój PowerPC — architektury procesora typu RISC. Takie CPU napędzały komputery Apple do 2005 roku, gdy Apple zdecydowało się przejść na intelowskie rozwiązanie (x86).

Wstęp do umowy Apple - IBM :)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Kolejny podatek na smartfony i tablety? Niewykluczone! W skrócie: podróbka iPhone'a 6 na wideo oraz Lumia i smoki Najlepiej sprzedającym się smartfonem na świecie jest... W skrócie: "nowy" sklep Samsunga, S5 mini w zestawie z Gear Fit i Lumia 930 vs nóż Tydzień w krzywym zwierciadle: kwadratofon BlackBerry i kto napadł na fabrykę Samsunga? W skrócie: opóźniony Tizen, odporność szafirowego szkła i świetny koncept Lumii 830 OnePlus Two nadchodzi W skrócie: "sekretna broń" iPhone'a 6, Lumia 530 na zdjęciach i nowa wodoodporna Xperia W skrócie: LG G3S, Samsung Gear Live na wideo i Lenovo Golden Warrior W skrócie: Xperia C3 na wideo, podwodne selfie i dlaczego BlackBerry Passport ma kwadratowy ekran Wielki napad na fabrykę Samsunga. Skradziono urządzenia warte 36 milionów dolarów Jak wytrzymałe jest szkło szafirowe z iPhone'a 6? W skrócie: Surface Mini, Nexus 8 i Galaxy Note 4 Produkcją iPhone'a 6 zajmą się roboty Tydzień w krzywym zwierciadle: Nokia by Microsoft i LG G3 (nie)mini Samsung Gear Fit to słaba opaska do lifeloggingu, ale świetny smartwatch W skrócie: historia designu LG G3, Nokia X2 na wideo i Facebook Messenger na iPada 4 certyfikowane w Brukseli szkolenia, dzięki którym zostaniesz ekspertem w IT. Teraz ostatnie miejsca z dofinansowaniem Samsung znowu nabija się z iPhone'a. Za co tym razem? Samsung Galaxy F na kolejnym zdjęciu. Jednak aluminium? W skrócie: iPhone 6 na Placu Czerwonym, Galaxy S5 Prime na wideo i 6-calowy phablet za 600 zł W skrócie: przedni panel iPhone'a 6, pieczona Moto X i bezużyteczny Galaxy Gear Android L będzie lekarstwem na baterie? Wyniki testu porównawczego z KitKatem są imponujące Wybieramy tani smartfon. Android czy Windows Phone?

Popularne w tym tygodniu:

Lenovo uśmierca swoją nakładkę. Firma stawia w 100 proc. na "czystego" Androida LG V30 będzie petardą. Lepszy aparat i technologia znana z Nintendo Switch zapowiedziane #wSkrócie: iPhone 7s na wideo i zdjęciach oraz Samsung Internet dla każdego Google Pixel 2: przecieki nie napawają mnie optymizmem #wSkrócie: Galaxy S8 Active oficjalnie, iPhone 8 na zdjęciach i Apple Watch Series 3 #wSkrócie: wyróżnienia EISA 2017-2018, Samsung Gear Fit 2 Pro i nowe ikony w iOS 11 Sony Xperia XZ1: wyciekają zdjęcia, specyfikacja i jedna tajemnicza nowość LG V30 - producent ujawnia kluczowe funkcje Samsung Galaxy Note 8 - podsumowanie plotek i przecieków #wSkrócie: Pixel 2 na wizualizacjach, atrapa iPhone'a 8 na wideo i Carmageddon: Crashers Huawei Mate 10 na zdjęciach, czyli internet znów dał się nabrać Nowe iPhone'y z bezprzewodowym ładowaniem? Mam nadzieję, że Apple wynajdzie je na nowo