Apple i IBM podejmują współpracę

Wczoraj świat obiegła informacja o współpracy, jaką rozpoczęło Apple z IBM celem rozwoju istniejących i stworzeniu nowych usług typu enterprise, czyli skierowanych do klientów stricte biznesowych.

IBM & Apple

IBM & Apple (webgreeter.com)

Oczywiście już pojawiają się opinie blogerów z krótką pamięcią lub niewiedzą, które można sprowadzić do znanego:

Dawne Apple nie zrobiłoby tego!

albo:

Apple się kończy.

Zapewniam z tego miejsca — dawne Apple zrobiłoby to. Co więcej współpraca z IBM już raz w historii firmy z Cupertino była prowadzona. O tym jednak za chwilę.

Wróćmy do teraźniejszości: efektem współpracy dwóch gigantów ma być ponad sto aplikacji oraz usług opartych o chmurę oraz nowa odsłona AppleCare skierowana do klientów biznesowych. Produkty i rozwiązania te będą nosić nazwę IBM MobileFirst for iOS Solutions.

iPad i iPhone są najlepszymi urządzeniami mobilnymi na świecie i całkowicie odmieniły sposób, w jaki ludzie pracują. 98% firm z Fortune 500 i 92% z Global 500 wykorzystuje nasz sprzęt na co dzień.

Firmy razem mają stworzyć aplikacje z dziedzin:

Zobacz również: Czy można ufać dyskom w chmurze (rozmowa z Mikko Hypponenem)

 • sprzedaży,
 • opieki zdrowotnej,
 • bankowości,
 • podróży,
 • transportu,
 • ubezpieczeń,
 • telekomunikacji.

Pierwsze programy pojawią się na rynku na początku 2015 roku i będą dystrybuowane jako rozwiązania end-to-end. Wśród ich możliwości zostały wymienione:

 • analityka,
 • workflow oparty o chmurę,
 • miejsce na dane w chmurze,
 • zarządzanie dużą ilością urządzeń,
 • integracja i bezpieczeństwo.

IBM ma również oferować pakiety dostępne dla firm zawierające "aktywację urządzenia, dostarczenie oraz zarządzanie".

Rozszerzone zarządzanie urządzeniami mobilnymi będzie zawierało prywatny katalog dedykowany danej aplikacji oraz zabezpieczenie danych i transakcji dla wszystkich użytkowników IBM MobileFirst for iOS. Wszystkie te usługi będą również dostępne z poziomu Bluemix (platforma IBM oparta o chmurę).

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale IBM to potężny gracz na rynku IT, jednakże w całości poświęcony klientom biznesowym i serwerom. Są idealnym partnerem do współpracy przy walce o rynek "enterprise".

Oczywiście przypomniano to stare zdjęcie:

Steve Jobs budujący relacje biznesowe z IBM, 1983 r.

Ale tak jak wszędzie, również i tu trzeba rozumieć kontekst. W czasach gdy przy pomocy niefrasobliwego gestu Steve Jobs określał stosunek swój i domyśle całego Apple wobec IBM (czy jak kto woli, otwarcie stwierdzał, że pie***y IBM) obie korporacje zaciekle walczyły o ten sam rynek - użytkownika domowego. Dziś taka sytuacja nie ma już miejsca. Apple nie oferuje produktów takich jak XServe, a sprzęt dla profesjonalistów ogranicza się do kosmicznego desktopa (Mac Pro) i potężnego laptopa dla montażystów lub fotografów (Retina MacBook Pro). O tym, że Apple ma ochotę na rynek enterprise świadczyło chociażby ostatnie WWDC, gdzie sporo było o rozwiązaniach dla biznesu.

A tym, którzy uważają, że "dawne Apple takiej współpracy nie podjęłoby" przypominam, iż w 1991 Apple, IBM i Motorola nawiązało współpracę w ramach AIM - jej efektem był rozwój PowerPC — architektury procesora typu RISC. Takie CPU napędzały komputery Apple do 2005 roku, gdy Apple zdecydowało się przejść na intelowskie rozwiązanie (x86).

Wstęp do umowy Apple - IBM :)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Kolejny podatek na smartfony i tablety? Niewykluczone! W skrócie: podróbka iPhone'a 6 na wideo oraz Lumia i smoki Najlepiej sprzedającym się smartfonem na świecie jest... W skrócie: "nowy" sklep Samsunga, S5 mini w zestawie z Gear Fit i Lumia 930 vs nóż Tydzień w krzywym zwierciadle: kwadratofon BlackBerry i kto napadł na fabrykę Samsunga? W skrócie: opóźniony Tizen, odporność szafirowego szkła i świetny koncept Lumii 830 OnePlus Two nadchodzi W skrócie: "sekretna broń" iPhone'a 6, Lumia 530 na zdjęciach i nowa wodoodporna Xperia W skrócie: LG G3S, Samsung Gear Live na wideo i Lenovo Golden Warrior W skrócie: Xperia C3 na wideo, podwodne selfie i dlaczego BlackBerry Passport ma kwadratowy ekran Wielki napad na fabrykę Samsunga. Skradziono urządzenia warte 36 milionów dolarów Jak wytrzymałe jest szkło szafirowe z iPhone'a 6? W skrócie: Surface Mini, Nexus 8 i Galaxy Note 4 Produkcją iPhone'a 6 zajmą się roboty Tydzień w krzywym zwierciadle: Nokia by Microsoft i LG G3 (nie)mini Samsung Gear Fit to słaba opaska do lifeloggingu, ale świetny smartwatch W skrócie: historia designu LG G3, Nokia X2 na wideo i Facebook Messenger na iPada 4 certyfikowane w Brukseli szkolenia, dzięki którym zostaniesz ekspertem w IT. Teraz ostatnie miejsca z dofinansowaniem Samsung znowu nabija się z iPhone'a. Za co tym razem? Samsung Galaxy F na kolejnym zdjęciu. Jednak aluminium? W skrócie: iPhone 6 na Placu Czerwonym, Galaxy S5 Prime na wideo i 6-calowy phablet za 600 zł W skrócie: przedni panel iPhone'a 6, pieczona Moto X i bezużyteczny Galaxy Gear Android L będzie lekarstwem na baterie? Wyniki testu porównawczego z KitKatem są imponujące Wybieramy tani smartfon. Android czy Windows Phone?

Popularne w tym tygodniu:

Google Assistant po polsku jeszcze w tym roku? W końcu coś ruszyło Huawei P20 Lite będzie wyglądał jak iPhone X - to już niemal pewnie. Murowany hit Galaxy S9: Samsung oficjalnie zapowiada kluczowe funkcje Apple dotrzymał słowa. Jeśli iPhone zwolni, będziesz mógł temu zapobiec, choć kosztem stabilności Huawei P20 Plus z aparatem jakiego jeszcze nie było. Wycieka jego wygląd Galaxy S9 i Galaxy S9+ w pełnej krasie. Wyciekają zdjęcia i specyfikacja OnePlus chciał wybić się tam, gdzie poległo Xiaomi. Cóż, nie udało się... Bolesny okres przejściowy prędko się nie skończy. Apple wciąż nie wymaga od deweloperów dopasowania wszystkich apek do iPhone'a X LG G7 jednak zadebiutuje pod inną nazwą? Spora porcja przecieków na temat nowego flagowca Nieważne, kto zrobił coś pierwszy. Istotniejsze jest to, kto zrobił to dobrze #wSkrócie: Redmi Note 5 Pro i Nokia 9 na zdjęciach oraz nowości w Galaxy S9 #wSkrócie: Xiaomi Redmi 5 i 5 Plus w Polsce, niebieski Galaxy S9+ i Huawei P20 Lite